Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 10:34 Bu haber 16677 kez okundu
 
PİRAZİZ BELEDİYESİNDEN KAÇAK YAPI YIKIMI AÇIKLAMASI !
Piraziz Belediyesi geçtiğimiz günlerde Maden Mahallesi Dokap mevkiinde gerçekleştirdiği kaçak yapı yıkımı hakkında yazılı açıklama yaptı. !
PİRAZİZ Haberi
PİRAZİZ BELEDİYESİNDEN KAÇAK YAPI YIKIMI AÇIKLAMASI !

Ahmet Bulut isimli vatandaş sosyal medya üzerinden yayınladığı video ile Yapı Kayıt Belgesi olmasına rağmen Piraziz Belediyesinin kendi binasını hiç bir tebliğ yapmadan yıktığını ifade etti. Piraziz Belediyesi ise yaptığı yazılı açıklamayla Yapı Kayıt Belgesinin geçersiz olduğunu söz konusu vatandaşın tapulu arsası olmadığını yayınladığı belge ile kanıtlayarak  775 sayılı gecekondu kanunu 18. Maddesine göre kaçak yapının yıkıldığını açıkladı

Piraziz Belediyesinin yaptığı yazılı açıklama ;

Ahmet Bulut isimli vatandaşın sosyal medya hesabından paylaşmış olduğu videolarda ve paylaşmış olduğu geçersiz Yapı Kayıt belgeleriyle, Belediyemizin kanun dışı davranarak yıkım yaptığı belirtilmiş ve Belediyemizin kamuoyunda suç işlediği yönünde algı yaratılmıştır.

Öncelikle söz konusu vatandaşın almış olduğu Yapı Kayıt belgelerinin geçersiz olduğunu belirtmek isteriz. Ekte gördüğünüz resimlerde ki gibi Yapı Kayıt Belgesi alınan parseller Tapu Kadastro sisteminde bulunmamaktadır. Ayrıca 06.06.2018 tarihi 30443 sayılı Resmi Gazete yayınlanan Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin usul ve esaslar hakkındaki tebliğin 8/ D Maddesinde Yapı Kayıt Belgesi düzenlenemeyecek yapılar kısmında ‘’ Kesinleşmiş Planlar neticesinde Sosyal Donatı Alanı olarak belirlenmiş alanlarda’’ Yapı Kayıt belgesi düzenlenemeyeceği aynı zamanda özel kanunlara göre değerlendirilmesi gereken yapılara bu belgenin düzenlenemeyeceği ilgili tebliğ ile yer almaktadır. Söz konusu yıkılan yapı, kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında yer aldığından kıyı kenarına muhalefet içerdiği için Yapı Kayıt belgesi düzenlenmesi mümkün değildir. Yapılan yıkımın kanunsuz yapıldığı belirtilmiştir. 775 sayılı gecekondu kanunu 18. Maddesinde '‘Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra, belediye sınırları içinde veya dışında, belediyelere, Hazineye, özel idarelere, katma bütçeli dairelere ait arazi ve arsalarda veya Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerlerde yapılacak, daimi veya geçici bütün izinsiz yapılar, inşa sırasında olsun veya iskan edilmiş bulunsun, hiçbir karar alınmasına lüzum kalmaksızın, belediye veya Devlet zabıtası tarafından derhal yıktırılır.’ denilmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi söz konusu kaçak yapının yıkılması için hiçbir işlem tahsis edilmesine gerek bulunmamaktadır. Belediyemiz tarafından gerçekleşen yıkım işlemi tamamen kanunlara uygun yapılmıştır.

Ayrıca Ahmet Bulut isimli vatandaşın kamuoyu önünde kurumumuzu ve Belediye Başkanımız Hüseyin Görgülüoğlu'nu hiç bir gerçek yanı olmadan suçlu göstermesine kayıtsız kalmayacağımızı ifade eder, yasal haklarımızı kullanacağımızı belirtmek isteriz

Piraziz Belediyesi Ahmet Bulut'un yayınladığı Yapı Kayıt Belgesindeki ada ve parsel numaralarının Tapu Kadastro sisteminde bulunmadığını yayınladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: PİRAZİZ, BELEDİYESİNDEN, KAÇAK, YAPI, YIKIMI, AÇIKLAMASI, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı