Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 15:21 Bu haber 26433 kez okundu
 
Mustafa Adıgüzel: Fındık taban fiyatı 20 TL olmalı
TBMM her daim üreticinin ve yöre halkının yanında olan Ordu MV. Mustafa Adıgüzel yaklaşan fındık hasatı öncesinde fındık fiyatı ve üreticinin talebini dile getirdi.
FINDIK Haberi
Mustafa Adıgüzel: Fındık taban fiyatı 20 TL olmalı

Fındık üreticisi fındığın dalından tutmadan taban fiyatı en az 20 TL olarak açıklanmalıdır. Çiftçi bugünlerde 18 TL'ye alıcı bulan fındığı 9 ay önce 12 TL'ye satmak zorunda bırakılmış, kilo başına 5 TL zarara uğratılmıştır. Bu yıl da çiftçinin bizzat yine devlet tarafından TMO eliyle ve ayrıca uluslararası çıkar şebekesi ve yerli işbirlikçileri tarafından soyulmasına asla müsade etmeyeceğiz. Tüm üreticileri elbirliği ile emeğin hakkını savunmaya, yüksek sesle taleplerini dile getirmeye davet ediyorum.

 

"FINDIKTA SÖZÜNÜZÜ TUTUN"

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa ADIGÜZEL TBMM'de yaptığı konuşma ile bu yılki fındık taban fiyatlarını gündeme getirdi. Fındık daldayken fiyat açıklanması gerektiğini ve bu konuda artık üreticinin sabrının kalmadığını belirtti. Fındıkta en az 20 TL taban fiyat beklediklerini tekrar etti ve bunun hasattan önce olması gerektiğini belirtti.

 

Adıgüzel şunları kaydetti:

 

"10 Nisan 2019'da Ordu'da yapılan Fındık Çalıştayında bizzat Tarım Bakanı 'fiyatı hasata doğru konuşuruz, fındık dalındayken fiyat vermek lazım ve döviz bazında düzenleme yapmak lazım' demişti. Biz verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz.

Ayrıca fındık üretilen illerden tüm siyasi partilerin milletvekillerinin katilacağı bir TV programında fındık konusunu konuşmak üzere 'hodri meydan' diyorum.

Neden fındık üreticideyken fiyatı düşük de tüccara geçince artıyor? Neden üreticiden 12 TL ye alınan fındık markette 70TL freeshopta 250TL?

Kim halkın yanında kim uluslararası fındık kartelinin yanında?

Fındıkta randıman ve rekolte oyununu kimler oynuyor?

Akkoyun karakoyun belli olsun"

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mustafa, Adıgüzel:, Fındık, taban, fiyatı, 20, TL, olmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı