Haber Detayı
18 Şubat 2021 - Perşembe 11:21 Bu haber 21915 kez okundu
 
‘İşçinin alın teri kurumadan ödenmeli’
Belediye İş Sendikası Giresun Şube Başkanı Halil Yeşiltepe, Giresun Belediye Başkan Aytekin Şenlikoğlu’nun talimatıyla Şubat ayı maaşlarından itibaren ücretlerde iyileştirmeye gidildiği açıklamalarının Giresun Belediyesinin bir lütfu değil, toplu sözleşme ve yasalar gereği olduğunu açıkladı.
SİYASET Haberi
‘İşçinin alın teri kurumadan ödenmeli’

Başkan Yeşiltepe, yaptığı yazılı açıklamada, “Sayın Şenlikoğlu ve yönetimi ağızlarına sakız ettikleri ‘şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı doğrultusunda çalışma’ kararlarını uygulamak istiyorlarsa öncelikle gerçeği eğip bükmek yerine Giresun halkına ve belediye emekçilerine karşı dürüst ve açık olmalı, yalancının mumunun yatsıya kadar yanacağını bilmelidir. Başkan Aytekin Şenlikoğlu ve ekibinin, Belediye-İş’in tarafı olduğu toplu sözleşmenin üçüncü yıl, birinci altı ay ücret zammını, asgari ücret artışı içinde eritme girişimi sendikamızın çabalarıyla boşa çıkarılmıştır. Sendikamız belediye yönetimine yazdığı yazıda ‘asgari ücret taban yevmiyelerine 5’lik artışın uygulanması’ gerektiğini belirterek yönetimi yasalara hukuka uyma çağrısı yapmıştır. Bu nedenle gerek söz konusu ücret artışı, gerekse de 10 günlük ikramiye hakkı, Sayın Şenlikoğlu’nun işçilere bir lütfu değil, Giresun A.Ş. ile sendikamız arasında imzalanan toplu sözleşmenin ve yasaların gereğidir. Sayın Şenlikoğlu, kar-kış gece-gündüz demeden sokakta çalışan belediye emekçilerinden ‘her zamankinden çok daha fazla çalışmalarını ve çok daha fazla hizmet üretmelerini’ istemeden önce,  iki yıl evvel vermiş olduğu sözünü tutup; ödenmeyen 18 aylık geriye dönük toplu sözleşme farklarını ‘işçinin alın teri kurumadan’ ödemeli, ondan sonra isteklerini sıralamalıdır” dedi.

 ‘İlave ücret artışı, yetkili sendika ile imzalanacak bir protokolle mümkündür’

İlave ücret artışının, ancak yetkili sendika ile imzalanacak bir protokolle mümkün olduğunun altını çizen Başkan Yeşiltepe, “Giresun Belediyesi emekçileri toplu sözleşme farklarını alamadıkları için geçim sıkıntısı çekmekte, hayat pahalılığı altında ezilmektedirler. Dolayısıyla ek ücret artışı analarının sütü kadar helal haklarıdır. Ancak bu yasalara uygun olmak zorundadır. 2021’in sonuna kadar Giresun A.Ş.’de yetkili sendika Belediye-İş’tir. Yasa gereği toplu sözleşme imzalanan bir iş yerinde ilave ücret artışı, ancak yetkili sendika ile imzalanacak bir protokolle mümkündür. Bu protokolden de sadece yetkili sendikaya üye olanlar yararlanabilir. Kanuna karşı hile yaparak, hukuk dışı uygulamalara imza atanlar zimmet çıkacağı gibi, hukuk dışı ödeme alanlar da aldıkları ücretleri faiziyle geri ödemek zorunda kalacaklardır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘İşçinin, alın, teri, kurumadan, ödenmeli’,
Yorumlar
Haber Yazılımı