Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 12:17 Bu haber 25526 kez okundu
 
"FINDIK ÜRETİCİSİNE BAHÇESİNİ SÖKTÜRMEYİN"
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, 20 Liradan Az Olan Fındık Destekleme Alım Fiyatları Üreticiye Bahçesini Söktürür!
FINDIK Haberi

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Türkiye’nin en önemli tarımsal kaynaklarından birisi olan fındık destekleme alımlarının ilk defa 1964 yılında; fındık yetiştiriciliği özendirmek, üreticiyi desteklemek, fındık kalitesini artırmak ve eğimli arazilerdeki erozyonu önlemek amacı ile başlandığını” hatırlattı. 

Geçtiğimiz gün Rekolte üzerine açıklama yapan Tığlı, “ABD’de yapılan Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin 38’nci Kongresi’nde Türkiye’nin 2019 yılı fındık rekoltesinin 770 bin ton olduğu yönünde yapılan açıklamaların gerçekçi olmadığını, hasat yapılmasına sayılı günler kala rekolteyi açıklamayan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın fındığın kaderini tekelcilere emanet ettiğini söylemişti.

Ürettiğimiz fındığın en az yüzde otuzunu alıp ihraç eden Ferrero üretim sürecinde etkin rol oynamaktadır. Tarım Bakanlığı yapması gereken fındığa ilişkin faaliyetleri, sözleşmeli üretim, fındıkta mekanizasyon, üretim teknikleri ve zirai mücadele konusunu da son yıllarda üretici üzerinde etkin rol oynayan Ferrero’ya terk etmiş görünmektedir.

Fındık üretiminde bir ya da birkaç şirketin etkin hale gelmesi bugün yaşadığımız sıkıntının temelini oluşturmaktadır. Üreticinin örgütsel gücünün artırılarak birkaç şirketin fındık üreticisinin ve fındığın kaderini belirlemesi önlenmelidir.

20 TL ALTINDAKİ HER FİYAT BAHÇE SÖKTÜRÜR!

Tığlı, “Geçen yıl TMO’nun 1 Kasım’dan itibaren fındık alımı yapacağı, Giresun kalite fındığın kilosunun 14.5 liradan Levant kalite fındığın ise 14 liradan alınacağı 26 Ekim tarihinde açıklanmıştı. Üretici elindeki fındığı maliyetine sattıktan sonra yapılan bu açıklama üreticiyi korumaz, ama birilerini zengin eder.

 

1 kilo fındığı üretmek için; zamlı mazot, zamlı gübreleme, zamlı ilaçlama, zamlı budama, bereketsiz hasat ve pahalı depolama maliyetleri gerekmektedir ve bu maliyetler de çok yükselmiştir. Üretim aşamasında borçlanan ve bu borçları nedeniyle pazarlık gücünü kaybeden üreticiye sahip çıkılmalıdır.

 

Üretim maliyetlerinin yüksekliği karşısında dayanacak gücü kalmayan çiftçinin tek beklentisi büyük zorluklar ile ürettiği ve hasat ettiği fındığın en az 20 TL’den alınmasıdır. AKP iktidarı geçen yıl yaptığı hataya düşmemeli ve fındık destekleme alım fiyatlarını hemen açıklamalıdır. Bu açıklamayı da üretim maliyet analizlerini göz önüne alarak belirlemelidir. Doğu Karadeniz’de ki üretimin diğer bölgelere göre maliyeti Giresun kalite fındığın Levant kalite fındığa göre farkı ve diğer ülkelerin Giresun kalite fındığa olan talepleri göz önünde bulundurulup buradaki destekleme alım fiyatının diğer bölgelerden belirgin olarak farklı açıklanması gerekir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: "FINDIK, ÜRETİCİSİNE, BAHÇESİNİ, SÖKTÜRMEYİN",
Yorumlar
Haber Yazılımı