Haber Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 13:17 Bu haber 25140 kez okundu
 
CHP'Lİ BEKTAŞOĞLU FINDIK FİYATI YETERSİZ !
25.26.Dönem CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, “Zamlar ve enflasyonla 1 yıl içinde zaten eriyip gidecek bir 17 TL kabul edilebilir, makul ve mantıklı bir fiyat değildir” dedi.
FINDIK Haberi
CHP'Lİ BEKTAŞOĞLU FINDIK FİYATI YETERSİZ !

Yazılı bir açıklamada bulunan Bektaşoğlu, “Fındığın hakettiği değere ulaşması için mücadele etmiş ve bedel ödemiş bir siyasetçi ve bir üretici olarak diyorum ki; üretimindeki zahmet, maliyeti, 8 milyon üreticimizin geleceği, bölgemiz ekonomisi, ülkemize yarattığı katma değer, alıcılar içim önemi ve serbest piyasada oluşan fiyatlar düşünüldüğünde açıklanan fiyat yetersizdir.

Bu fiyat yabancı tekellerin öngördüğü fiyattır. Zamlar ve enflasyonla 1 yıl içinde zaten eriyip gidecek bir 17 TL kabul edilebilir, makul ve mantıklı bir fiyat değildir. Piyasa bu fiyatla üretici lehine şekillenemeyecektir” ifadelerine yer verdi.

“Rekolte fazlalığı serbest piyasayı baskıladıkça, yabancı alıcıların manavlarının dediği olacak, fiyatlar yukarı doğru gitmeyecektir” diyen Bektaşoğlu şunlara yer verdi; “Bu ve benzer nedenlerle fındık taban fiyatı en az 20 Tl. olmalıdır ki, herkesin yüzü gülsün.

Ayrıca alımlar için, deneyimli, kadroları, depoları, imkan ve kabiliyeti olan üreticinin kuruluşu FİSKOBİRLİK de yetkilendirilmelidir ve kendisine gelen fındığı alacak kaynakla piyasada etkin hale getirilmelidir.

Siyasi partilerimizi, STK’ları, basınımızı ve bölge milletvekillerini bu konuda duyarlılığa, kabul etmemeye, tepki göstermeye, fiyatın değişmesi için baskı kurmaya çağırıyorum.

Yeni sezonun ülkemize, bölgemize, üreticimize, ihracatçımıza hayırlı olması dileklerimle saygılar sunuyorum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP'Lİ, BEKTAŞOĞLU, FINDIK, FİYATI, YETERSİZ, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı