Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 12:03 Bu haber 3727 kez okundu
 
ULAŞ TEPE ASILSIZ İDDİALARA CEVAP VERDİ !
Gülyalı Belediyesine ait iş makinesinin Atakum Belediyesi’ne bir ay süreyle geçici olarak görevlendirilmesine yönelik sosyal medyada kasıtlı olarak ortaya atılan asılsız iddialara Belediye Başkanı Ulaş Tepe cevap verdi.
PİRAZİZ Haberi
ULAŞ TEPE ASILSIZ İDDİALARA CEVAP VERDİ !

Gülyalı Belediyesi sosyal medya hesaplarından yapılan açıklama şu şekilde ;

Belediyemize ait iş makinesinin Atakum Belediyesi’ne bir ay süreyle geçici olarak görevlendirilmesine yönelik sosyal medyada kasıtlı olarak ortaya atılan asılsız iddialar üzerine kamuoyunun doğru bir şekilde bilgilendirilmesi için açıklama yapılma ihtiyacı duyulmuştur. Bizler göreve başladığımız günden itibaren sözünü verdiğimiz yönetim modeli gereği şeffaflık ilkesini her alanda tavizsiz bir şekilde uyguluyoruz. Belediyemize ait söz konusu iş makinesi 4.10.2019-4.11.2019 tarihleri arasında Atakum Belediyesi’ne görevlendirilmiştir. Görevlendirmeyle ilgili söz konusu gündem; Ekim ayı Belediye Meclis Toplantısına taşınmış, Gülyalı Belediyesi’nin web sitesinde günler öncesinden yayınlanmış, Hoşköy Mahallemizde halka açık toplantıda oy çokluğuyla kabul edilmiştir. Dolayısıyla iddia edildiği gibi “habersizce bir gönderim” söz konusu değildir.

İş makinesinin gönderilme sebebi ise Atakum Belediyesi’yle yapılan bir anlaşmanın tarafımıza düşen sorumluluğu gereğidir. Belediyemize ait söz konusu iş makinesinin operatörü olan personelimiz Temmuz 2019 tarihinde kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştır. Söz konusu iş makinesini belediyemizde kullanabilecek operatör bulunmadığından, yaz dönemi olması sebebiyle artan yol bakım talebine karşılık bir süre Piraziz Belediyesi’nin iş makinesi mahallelerimizde görevlendirilmiştir. Gülyalı Belediyesi kadrosunda “makam şoförü” diye bir kadro bulunmamaktadır. Belediyeye geçmiş dönemlerde alınanları hiçe sayarak araç filosuna kazandırdıkları iş makinesi üzerinden değer ortaya koyanlar, ne yazık ki aldıkları makineyi kullanacak bir operatör yetiştirecek öngörüyü kendilerinde bulamamışlardır. Bizler göreve başladığımız kısa süre içerisinde 1 adet kepçe operatörünü kendi personellerimiz arasından yetiştirerek uzun yıllar Gülyalımıza hizmet edecek seviyeye ulaştırdık. Greyder operatörü yetiştirme konusunda da bir personelimiz eğitimlerini tamamlamış olup belgesini yeni almıştır. Her iş makinesinin ayrı bir kullanma ehliyeti bulunmaktadır. Yasa gereği iş makinelerini kullanabilecek ehliyete sahip olmayanlar, söz konusu araçları kullanamazlar.
Hepimizin bildiği üzere fındık hasat sezonu öncesinde, yıl boyunca kullanılmadığı için bakıma ihtiyacı olan yol ağlarıyla ilgili vatandaşlarımızdan yoğun bir talep gelmektedir. Bu durum karşısında çözüm için şu yollara başvurulmuştur:

1- Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Altınordu Belediyesi’nden greyder operatörü görevlendirilmesi istenmiştir. Görevlendirmeye dair isteğimiz, kendi yol ağlarında gerçekleştirdikleri çalışmalar sebebiyle her iki belediyeden de olumsuzlukla karşılanmıştır.
2- İş makinesi ve personel kiralanması yönelik özel sektörde ilgili şirketlerden kiralama yoluna gidilmesi için piyasa araştırması yapılmış olup, Ordu ve çevresinde greyder kiralayan özel bir şirket bulunamamıştır. (Emekli operatörler yasa gereği belediyelerde çalıştırılamamaktadır)
3- Artan yol bakım taleplerine bir an önce çözüm üretmek için mevcut bütün seçenekler olumsuzlukla sonuçlanınca çevre belediyelerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir ve Atakum Belediyesi’yle yaptığımız görüşmeler sonucunda bir adet operatör ivedi bir şekilde görevlendirilerek 1.8.2019 tarihinde ilçemizde göreve başlamıştır.

Zor durumumuzda imdadımıza yetişerek vatandaşımızın yol problemine çözüm üretmemizi sağlayan Atakum Belediyesi’yle karşılıklı bir anlaşma yapılmıştır. Anlaşma gereği Atakum Belediyesi personelini 2 ay süreyle belediyemize görevlendirmiştir. Görevlendirilen personelin maaş, yolluk, mesai vb. bütün ödemeleri Atakum Belediyesi'nce gerçekleştirilmiştir. 2 aylık personel görevlendirilmesine karşılık Atakum Belediyesi’nin talebi, belediyemize ait iş makinesinin kendilerine 1 ay süreyle geçici olarak görevlendirilmesi olmuştur. Yaptığımız değerlendirmeler neticesinde yaz dönemi dışında havaların yağışlı geçtiği diğer aylarda iş makinesinin sahada kullanılamayacak olması sebebiyle Ekim ayında gerçekleştirilecek görevlendirme uygun görülerek anlaşmaya varılmıştır. Nitekim halkımızın seçtiği Gülyalı Belediyesi Meclisi’nin Gülyalı halkı önünde aldığı kararla iş makinemiz; oluşabilecek her türlü kaza, hasar vb. garanti şartlarını da göz önünde bulunduran protokolle bir ay süreyle geçici olarak Atakum Belediyesi’ne görevlendirilmiştir. Aracın kiralanması, satışı vb. hiçbir durum söz konusu değildir.

Kıymetli Gülyalılılar;

Bizleri sorunlara çözüm üretmek için bu göreve layık gördünüz. Hiç şüpheniz olmasın ki Gülyalı’nın, Gülyalılıların ve Gülyalı Belediyesi’nin zararına olacak hiçbir işlemi hayata geçirmeyiz. En hızlı ve en makul adımları ekibimizle istişare ederek kararlılıkla atıyoruz. İki belediye arasında gerçekleştirilen işlem kurumlar arasında iyi bir dayanışma örneğidir. Bunun gibi birçok işlem, yasaların elverdiği nispette farklı kurumlar arasında defalarca gerçekleşmektedir. Ortada hukuksuz bir işlem olmadığı gibi belediyemize ait bir zarar da bulunmamaktadır. Aylardır sahada açtığımız yolları, yaptığımız hizmetleri görmezden gelen kesimler, asılsız iddialarla vatandaşı Gülyalı Belediyesi’ne karşı kışkırtmaya çalışmaktadır. Üstelik alınan iş makineleri kişilerle özdeşleştirilerek sahiplenilmeye çalışılmaktadır. Gülyalı Belediyesi kişilerin değil Gülyalılılarındır. Hiçbir araç kişilerin cebinden ödenerek belediyeye kazandırılmamıştır. Görevlendirilen iş makinesi 2016 yılında 592.557.00 TL toplam maliyetle 48 ay taksitle alınmıştır. 28 aylık taksit geçmiş dönemde ödenmiş olup kalan 20 aylık taksit bizim dönemimizde -Gülyalı Belediyesi’nce- ödenmektedir. Mevcut greyderin bugünkü maliyeti 1 milyon civarında olup ikinci eli 750 bin TL değerindedir. Kişilerle özdeşleştirilecek bir nitelik varsa o da emektir, hizmette ortaya koyulan vizyondur.
Fitne ve fesat çıkararak halkımızla ve kurumlarla bizleri karşı karşıya getirmeye çalışanlar hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklar. Bizler enerjimizi vatandaşımızın yüzünü güldürecek çalışmalara harcamaya devam edeceğiz.
Kamuoyunu saygıyla duyurulur.

Ulaş TEPE
Gülyalı Belediye Başkanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: ULAŞ, TEPE, ASILSIZ, İDDİALARA, CEVAP, VERDİ, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı