Haber Detayı
06 Haziran 2017 - Salı 16:33 Bu haber 2981 kez okundu
 
Emekliye ve memura çifte zam
Son 5 aylık enflasyona göre yüzde 6.18 zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz ayında yüzde 6.48 zam alması bekleniyor.
- Haberi
Emekliye ve memura çifte zam

Yaklaşık 11.5 milyon emeklinin ve 3 milyon memurun zam heyecanı yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber yükseldi. Temmuz ayında zamlı maaş almayı bekleyen memurların ve memur emeklilerinin zam oranları toplu sözleşme gereği temmuz ayında yüzde 4 olacak. Buna, oluşan 6 aylık enflasyona göre fark da ilave edilecek.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ

Dün açıklanan Enflasyon rakamlarına göre aralık ayından bu yana oluşan enflasyon endeksi 5 ay için yüzde 6.18 oldu. Haziran enflasyonunun bunun üzerine eklenmesiyle birlikte 6 aylık enflasyon ortaya çıkacak ve emeklilerin alacağı zamlar kesinleşecek. Bu rakamın Merkez Bankası beklenti anketlerine göre 0.30 civarında olması bekleniyor. Bu durumda zam oranı 6.48 olacak.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ

Yaklaşık 3 milyon memur ile birlikte memur emeklilerinin de gözü temmuz ayına çevrilmiş durumda. Dün açıklanan enflasyon rakamları memur ve memur emeklilerinin temmuzda enflasyon farkı ile birlikte çifte zam alacağını kesinleştirdi. Memur ve memur emeklileri temmuz ayında yüzde 4 oranında toplu sözleşme zammı alacak.

Buna ocak ayındaki yüzde 3 zam oranının üzerindeki enflasyon farkı da eklenecek. Dün açıklanan 5 aylık enflasyon yüzde 6.18 olduğu için memur ve memur emeklileri için de fark yüzde 3.18 oldu. Toplam zam 7.18'e ulaştı. Haziran enflasyonunun beklenti anketlerine göre 0.30 olarak ilave edilmesiyle fark 3.48'e zam oranı ise 7.48'e çıkacak.

AĞUSTOSTA KARAR VERİLECEK

Memur ve memur emeklileri için ağustos ayında yapılacak 4'üncü dönem toplu sözleşme görüşmeleri büyük önem taşıyor.

Bu görüşmelerde sosyal ve mali haklar masaya getirilirken 2018 ve 2019 yıllarında memur ve memur emeklilerinin alacakları 4 ayrı zam oranı da belirlenmiş olacak.

Kaynak: () - Karadeniz Gazetesi Editör:
Etiketler: Emekliye, ve, memura, çifte, zam,
Yorumlar
Haber Yazılımı